Wybielanie zębów oraz implanty

Estima
Stomatologia dla całej rodziny
Na skróty...
czyli wszystko o nas, dla Was...
pl eng
Poznaj naszą ofertę
specjalizujemy się m.in.:Zapraszamy
na wizytę
22 617 56 63
  •  
Zobacz nas na...

Przychodnia Stomatologiczna Estima
ul. Ateńska 4
tel. 22 617 56 63
03-978 Warszawa
Saska Kępa


Profilaktyka

Najczęstsze pytanie pacjentów brzmi :  Co robić żeby mieć zdrowe zęby ? Używam dobrej pasty a i tak ciągle muszę odwiedzać dentystę.

Zanim odpowiem na to pytanie należy określić  kogo dotyczy ten problem.  Czy jest to dziecko czy dorosły , nastolatek czy kobieta w ciąży . Dla każdej z tych osób  plan profilaktyki czyli zapobiegania rozwojowi próchnicy będzie zupełnie inny ! Kolejną bardzo ważną kwestią będzie określenie do jakiej grupy ryzyka  należy dany pacjent . Co to znaczy ? Posłużę się porównaniem z motoryzacją. Czy widzieliście jak jest wyposażony samochód rajdowy ?  Metalowa klatka w środku, gaśnica obok kierowcy , a załoga ubrana jest w niepalne kombinezony i kaski. Dlaczego na co dzień nie uzywamy takich zabezpieczeń w naszych samochodach i są one wyposażone "tylko" w poduszki powietrzne , pasy i ABS ? Dlatego że ryzyko zderzenia samochodu rajdowego jest nieporównywalnie większe niż zwykłego samochodu. Dlatego trzeba zastosować zupełnie inne środki bezpieczeństwa.

Tak samo z zębami. Każdy z nas należy do innej grupy ryzyka rozwoju próchnicy. Mamy wśród naszych znajomych takich , którzy niespecjalnie dbają o zęby  a i tak ich zęby są w dobrym stanie i rzadko odwiedzają dentystę, inni zaś zdecydwoanie lepiej sie przykłądają ale to nie wiele daje.  Dlatego że bardzo się miedzy sobą różnimy : mamy inną budowę anatomiczną zębów, różnimy się składem i ilością wydzielanej śliny , która jest dla zębów czynnikiem ochronnym. Nawet mamy różne rodzaje flory bakteryjnej.  Zatem logiczne jest że niektórzy z nas powinni robić więcej aby utrzymać piękny uśmiech.   Jak się przekonać do której grupy należę ? Najłatwiej zapytać się swojego dentysty.  Ale możesz sam popatrzeć na formularz przygotowany przez ADA dla dentystów Ale od czego zacząć ?

1.Szczotkowanie jamy ustnej.  Pewnie słyszeliście od swojego dentysty lub czytaliście w gazecie, że trzeba to robić po każdym posiłku . Nie do końca jest to prawda . Ktoś coś takiego kiedyś gdzieś powiedział i to zalecenie jest teraz bezmyślnie powtarzane.  Badania naukowe pokazują że szczotkowanie 2 razy dziennie jest całkowicie wystarczające ! Chętni mogą sami zajrzeć do bezpłatnej bazy danych prac naukowych Medline aby się osobiście przekonać.

Jeden warunek . Ma to być robione dokładnie. Tak , tak wiem drogi  Czytelniku , że Ty to robisz dokładnie.  A skąd o tym wiesz  :-))  ?   Płytka nazębna czyli biofilm , który mamy usuwać z zębów jest  trudno widoczna.  Ale jest na to sposób.  Należy użyć specjalnego roztworu lub tabletek do wybarwiania złogów nazębnych ( tak tak to się tak fachowo nazywa).  Nie jest łatwo to dostać w aptekach . Jeśli jesteś naszym Pacjentem  dostaniesz taki zestaw bezpłatnie.   Po 30 sekundach od rozgryzienia takiej tabletki zobaczysz wszystkie niedomyte okolice zabarwione na niebiesko.
Nic prostszego , aby zapamiętać niedomyte okolice jamy ustnej i od dzisiaj je szczotkować.  Za kilka dni  możesz powtórzyć test, aby sprawdzić swoje postępy. Dokładność szczotkowania jest najważniejszym parametrem codziennej higieny . To też odpowiedź na pytanie czy dentystom psują się zęby ? Prawie wogóle bo wiemy , które miejsca są najtrudniejsze do domycia i jak się do nich dostać.  Zauważyłaś/eś, że nie piszę o metodach szczotkowania?  Szczotkuj dowolną techniką , byle była ona  DOKŁADNA.

 

Zęby wydają się być czyste....               Dopiero  specjalny barwnik pokaże niedomyte miejsca.

Jeśli masz dzieci to do ok. 7 roku życia (wiek orientacyjny ) to rodzic powinien czyścić zęby dziecku.  Często słyszę : moja córka ma 3 latka i tak pięknie myje ząbki.....  Czy wiesz że dzieci dentystów prawie nie mają próchnicy ?  Po pierwsze bardzo pilnujemy mycia zębów naszych dzieci - to się fachowo nazywa szczotkowanie nadzorowane, po drugie wielu dentystów myje zęby swoim dzieciom.  Oczywiście jest wiele innych  przyczyn , ale o nich poniżej.   Moja rada : kup szczoteczkę elektryczną - to ułatwi dokładne mycie zębów i chyba nie ma lepszej inwestycji.  Jak szczotkę wybrać - niestety z przyczyn prawnych nie mogę tu podać moich typów.     Jeżeli nie możesz 2 razy dziennie poświęcić zębom dziecka tych 2 minut (tak tak, tyle wystarczy ) to skoncentruj się na wieczornym myciu (ale nie wnioskuj z tego że jest ono ważniejsze).  Wkrótce pojawi się tu link do filmu instruktażowego.

Zęby dziecka należy myć od ich pojawienia się wjamie ustnej ( ok 6 miesiąca życia).  Zalecenia z kolorowej prasy o konieczności przecierania jamy ustnej dziecka przed wyrżnięciem się zębów  gazikiem możesz potraktować z przymrużeniem oka.  Dopóki nie ma zębów nie ma w jamie ustnej bakterii  wywołujacych  próchnicę . A czy wiesz skąd się  bakterie biorą  w jamie ustnej  zęba ?  Wiesz, kto zaraża dziecko tymi bakteriami ?  Najczęściej  matka lub opiekunowie dziecka (np babcia).  Zjawisko  to nazywa się transmisją pionową  i zostało bardzo dobrze opisane w literaturze medycznej.  Opróćz tego istnieje  też transmisja  pozioma - tymi bakteriami dziecko może się zarazić od swoich  rówieśników co opisali  polscy naukowcy (www.   )   Właśnie dlatego tak ważne są zdrowe zęby rodziców. I odpowiedź na pytanie : kiedy nalezy zacząć dbać o zęby dziecka jest jedna .  Jeszcze PRZED urodzeniem dziecka.

© Copyrights 2016, Estima Warszawa Saska Kępa