Wybielanie zębów oraz implanty

Estima
Stomatologia dla całej rodziny
Na skróty...
czyli wszystko o nas, dla Was...
pl eng
Poznaj naszą ofertę
specjalizujemy się m.in.:Zapraszamy
na wizytę
22 617 56 63
  •  
Zobacz nas na...

Przychodnia Stomatologiczna Estima
ul. Ateńska 4
tel. 22 617 56 63
03-978 Warszawa
Saska Kępa


Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to temat , który zawsze najbardziej interesuje naszych Pacjentów. 

Postaramy się uratować każdy ząb.   Dwóch lekarzy o  olbrzymim doświadczeniu, specjalizujących się w leczeniu kanałowym,  używając  odpowiedniego sprzętu  m.in. mikroskopu, endometrów, cyfrowego rentgena oraz wielu innych urządzeń  wykorzysta wszystkie możliwości współczesnej stomatologii w trosce o Państwa zdrowie.

Dlaczego dochodzi do leczenia kanałowego ?  W środku zęba znajduje się komora wypełniona tzw. miazgą zęba (popularnie  nazywana "nerwem"), która między innymi składa się z naczyń krwionośnych i włókień nerwowych. Jest to bardzo wrażliwa tkanka  i jeżeli dotrą do niej  bakterie dochodzi do zapalenia miazgi. Towarzyszą temu silne dolegliwości bólowe samoistne i zwiększona wrażliwość na zimno i ciepło. Jedynym leczeniem jest  całkowite i bardzo dokładne usunięcie całej miazgi i wypełnienie pustych zdezynfekowanych przestrzeni (komory zęba i kanałów) specjalnymi materiałami.

Co to jest rewizja leczenia kanałowego ? Czasami, z różnych przyczyn podczas pierwszego leczenia kanałowego  kanały nie zostają dokładnie  wyjałowione  i wypełnione.  Resztki martwej miazgi stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii , których toksyny wydostają się z korzenia do kości powodując powstanie tzw. zmian okołowierzchołkowych , torbieli itd.    Njalepszym rozwiązaniem jest  wtedy powtórne leczenie kanałowe (czyli 'rewizja).

Dlaczego rewizja leczenia kanałowego ? Jest to jedno z najtrudniejszych wyzwań współczesnej stomatologii  i wymaga od lekarza nie tylko olbrzymiej wiedzy,  sprawności manualnej , cierpliwości ale także specjalnego sprzętu i narzędzi.  Kilku z lekarzy Estimy specjalizuje się w tego typu leczeniu , korzystając z mikroskopu operacyjnego , dokonują czasami przysłowiowych cudów.  Mikroskop  pozwala na  dojrzenie największych  detali budowy  zęba i znalezienie np niedrożnych kanałów.  Takie kanały udrażnia się  niezwykle skomplikowanymi  instrumentami np najcieńszy isntrument , który stosujemy ma średnicę ..... 0.06 milimetra !

Jaki będzie koszt rewizji leczenia ?  W dzisiejszym świecie kwestia kosztów jest ważna dla wszystkich Pacjentów. Staramy się  jak najdokładniej  określić koszty leczenia kanałowego , jednakże są one zależne od :

  • czasu pracy lekarza - - czasami jeden kanał można udrożnić w kilkanaście minut, ale najczęściej wymaga to raczej godzin niż minut
  • używamy najdoskonalszych instrumentów kanałowych - do opracowania kanału potrzeba zwykle wielu jednorazowych instrumentów co znamiennie wpływa na koszt

Dzięki doświadczeniu naszych lekarzy zajmujących się leczeniem kanałowym możemy na początku wizyty z dużą dozą trafności  , na podstawie zdjęcia Rtg i obrazu zęba pod mikroskopem z dużą trafnością podać przybliżone koszty.

Czy warto powtórnie leczyć źle przeleczony  kanałowo ząb ?   WARTO !  Pomimo kosztów możemy najczęściej  uratować niejeden ząb.  Alternatywą  jest ...  utrata zęba. Ale on mnie nie boli - słyszymy często odpowiedź.  To prawda - bardzo często stan zapalny wokół takich zębów toczy się bezobjawowo,  nasze doświadczenie pokazuje jednak że w większości przypadków dochodzi do tzw. zasostrzeń czyli krótko mówiąc - zaczyna boleć, dołącza się opuchlizna i  wiele innych objawów.  Dlatego warto  zająć się takim zębem ZANIM  zacznie boleć. Poza tym najczęściej  dolegliwości zaczynają się w najmniej odpowiednim momencie - przed maturą , wakacjami czy ważnym spotkaniem.  Zwykle mówimy Pacjentom, że taki ząb przypomina tykającą bombę , która nie wiadomo kiedy wybuchnie. Za tydzień, miesiąc czy rok ?

Czy zawsze można idealnie powtórnie przeleczyć ząb?  W niektórych przypadkach np związanych z  anatomią zęba  powtórne lecznenie przynosi znaczącą poprawe stanu oczyszczenia kanałów , ale dlaeko temu do ideału  do którego dążymy.  Ale w każdym przypadku powtórne leczenie pozwoli zmniejszyć ryzyko powstania zmian i sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia.

Kiedy nie warto powtórnie leczyć zęba kanałowo ? Jeżeli po powtórnym leczeniu kanałowym nie można odbudować zęba nie ma sensu podejmowac się leczenia kanałowego - jeżeli  trafiają do nas Pacjenci z tak zniszczonymi zębami że nie można  założyć wypełnienia ani korony wtedy nie ma sensu inwestowanie w taki ząb.

Jakie są jeszcze metody leczenia zębów ze zmianami wokół wierzchołków ?   Jeżeli nie można z jakiegoś powodu w sposób konwencjonalny  udrożnić i oczyścić kanałów pozostaje wtedy leczenie chirurgicznego - pod kontrolą mikroskopu dostajemy się  do wierzchołka korzenia poprzez mikro nacięcie  w dziąsle  i czyścimy ząb "od tyłu"  - taki zabieg to resekcja wierzchołka korzenia.

Która metoda wypełniania kanałów jest najlepsza ?  Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że  największą szczelność  zapewnia metoda  pionowej kondensacji gutaperki  czyli wypełnienia kanału termoplastyczną biokompatybilną masą (gutaperką ) i jej staranne upchnięcie (skondensowanie ) co pozwala na uzyskanie trój wymiarowego wypełnienia kanału. Do tego celu uzywamy zestawu specjalnych urządzeń.

Czy ważne jest precyzyjne określenie długości kanału czyli "głębokości" na którą trzeba założyć wypełnienie w kanale ? Ocena długości kanału ma KLUCZOWE  znaczenie dla uzyskania efektu leczenia.  Miedzy bajki nalezy włożyć  opwieści że dentsyta nie zrobił znieczulenia bo musiał "czuć" . Do oceny długości kanału używamy specjanego urządzenia - endometru , który z dokładnością do dziesiatych części milimetra pokazuje długość kanału.  Potem wynik pomiarów weryfikujemy jeszcze wykonując zdjęcie RTG z wyskalowanym instrumentem.

 


© Copyrights 2016, Estima Warszawa Saska Kępa